Skip to content

23 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block84
Lot50
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage750
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,200
62%
Improvement Value:$42,900
38%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,269+1.6%
2024$2,233+6.4%
2023$2,100+1.7%
2022$2,065+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft750DeedBook 3254, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$127,300
DeedBook 3121, Page 352

Property Sale

SaleMulti
$51,900
DeedBook 1778, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1963