Skip to content

576 W Forest Grove RdVineland, NJ 08360

Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Dec 14, 2007

Property Information

Block701
Lot54
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class---
DescriptionMOBILE HOME PAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,000
45%
Improvement Value:$700,000
55%
Total Assessment$1,280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,755+0.7%
2024$40,486+5.0%
2023$38,566+2.9%
2022$37,466+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,350,000
DeedBook 4036, Page 8520