Skip to content

4388 Robert DrNewfield, NJ 08344

Built 1961

Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block135
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,654
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,600
18%
Improvement Value:$150,800
82%
Total Assessment$183,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,839+0.7%
2024$5,801+5.0%
2023$5,526+2.9%
2022$5,368+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 2513, Page 209

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2304, Page 120

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 1279, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1961