Skip to content

4393 Stanley TerNewfield, NJ 08344

Built 1965

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Apr 25, 1991

Property Information

Block135
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,248
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,200
20%
Improvement Value:$108,300
80%
Total Assessment$135,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+0.7%
2024$4,286+5.0%
2023$4,083+2.9%
2022$3,966+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 1892, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1965