Skip to content

1916 E Wheat RdVineland, NJ 08361

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block1403
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,244
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
25%
Improvement Value:$117,100
75%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,970+6.0%
2024$4,687+5.3%
2023$4,453+3.1%
2022$4,319+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985