Skip to content

2281 N Main RdVineland, NJ 08360

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block1403
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,172
Acreage2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
26%
Improvement Value:$128,100
74%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,512+0.7%
2024$5,475+5.0%
2023$5,216+2.9%
2022$5,067+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4007, Page 9707

Property Built

Built

Year Built: 1958