Skip to content

1888 E Wheat RdVineland, NJ 08361

Built 2024

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block1403
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1S-F-2AG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage5.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
16%
Improvement Value:$300,100
84%
Total Assessment$355,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+672.0%
2024$1,423+5.0%
2023$1,356+2.9%
2022$1,317+1.4%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$70,000
Sq Ft2,616DeedBook 4252, Page 1894Recorded2/14/2024

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

DeedBook 4137, Page 6314Recorded1/26/2016