Skip to content

1366 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1970

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block1501
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,219
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
19%
Improvement Value:$112,800
81%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.7%
2024$4,431+5.0%
2023$4,221+2.9%
2022$4,101+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,219DeedBook 4160, Page 6415Recorded12/4/2017

Property Sale

Sale
$49,900
DeedBook 1382, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1970