Skip to content

1777 Hubbard LnVineland, NJ 08360

Built 1961

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
May 23, 2013

Property Information

Block1101
Lot75
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
21%
Improvement Value:$109,500
79%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,413+0.7%
2024$4,384+5.0%
2023$4,176+2.9%
2022$4,057+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4105, Page 987

Property Sale

Sale
$90,110
DeedBook 2629, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1961