Skip to content

2033 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2022

Property Information

Block1002
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,064
Acreage2.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,100
19%
Improvement Value:$184,800
81%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+0.7%
2024$6,958+5.2%
2023$6,617+3.1%
2022$6,421+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2805, Page 165

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1726, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 1281, Page 827