Skip to content

1359 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1997

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 1, 1975

Property Information

Block1501
Lot71
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,842
Acreage1.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,100
22%
Improvement Value:$158,800
78%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,492+0.7%
2024$6,449+5.0%
2023$6,144+2.9%
2022$5,968+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997