Skip to content

1054 Mars PlVineland, NJ 08360

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block2101
Lot24
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,766
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,800
16%
Improvement Value:$118,200
84%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,489+0.7%
2024$4,460+5.0%
2023$4,248+2.9%
2022$4,127+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,766DeedBook 4126, Page 5506Recorded3/19/2015

Property Sale

SaleMulti
$93,900
DeedBook 2745, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 2004