Skip to content

1003 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 1988

Property Information

Block1502
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,276
Acreage1.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,600
31%
Improvement Value:$94,800
69%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,375+0.7%
2024$4,346+5.0%
2023$4,140+2.9%
2022$4,022+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925