Skip to content

1515 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1988

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Dec 30, 1996

Property Information

Block1502
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,323
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
20%
Improvement Value:$150,900
80%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+0.7%
2024$5,969+5.0%
2023$5,686+2.9%
2022$5,523+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 2217, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1988