Skip to content

1571 N Orchard RdVineland, NJ 08360

Built 1989

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Dec 29, 1994

Property Information

Block1502
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,989
Acreage0.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
22%
Improvement Value:$133,800
78%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,486+0.7%
2024$5,450+5.0%
2023$5,191+2.9%
2022$5,043+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 2092, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1989