Skip to content

1529 N Delsea DrVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Aug 6, 2021

Property Information

Block1601
Lot100
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,111
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
28%
Improvement Value:$126,600
72%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,597+0.7%
2024$5,561+10.8%
2023$5,017+2.9%
2022$4,873+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft2,111DeedBook 4214, Page 1532Recorded8/19/2021

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4005, Page 7652

Property Built

Built

Year Built: 1951