Skip to content

695 Kingman AveVineland, NJ 08360

Built 1966

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block1601
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,404
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
23%
Improvement Value:$120,200
77%
Total Assessment$156,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,973+0.7%
2024$4,941+5.0%
2023$4,706+2.9%
2022$4,572+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,404DeedBook 4241, Page 6584Recorded5/9/2023

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4061, Page 5164

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 2461, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1966