Skip to content

707 Wayne AveVineland, NJ 08360

Built 1984

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block1601
Lot39
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,900
25%
Improvement Value:$89,300
75%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+0.7%
2024$3,770+5.0%
2023$3,592+2.9%
2022$3,489+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,008DeedBook 4192, Page 248Recorded3/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 1984