Skip to content

722 Westmont LnVineland, NJ 08360

Built 1951

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block1601
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,144
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,600
22%
Improvement Value:$104,400
78%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235+0.7%
2024$4,207+17.1%
2023$3,592+2.9%
2022$3,489+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft1,144DeedBook 4231, Page 6181Recorded8/24/2022

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 4072, Page 2761

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 2781, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1951