Skip to content

580 Sarah PlVineland, NJ 08360

Built 1958

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Apr 13, 2007

Property Information

Block2201
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,132
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,900
25%
Improvement Value:$81,900
75%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,464+0.7%
2024$3,441+5.0%
2023$3,278+2.9%
2022$3,185+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 4022, Page 9107

Property Built

Built

Year Built: 1958