Skip to content

1252 Oak LnVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 21, 2023

Property Information

Block1601
Lot83
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,382
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
19%
Improvement Value:$113,500
81%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+0.7%
2024$4,431+13.7%
2023$3,899+2.9%
2022$3,788+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,382DeedBook 4244, Page 4193Recorded7/24/2023

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2373, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1950