Skip to content

604 Wayne AveVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block1602
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
22%
Improvement Value:$103,600
78%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,244+0.7%
2024$4,216+5.0%
2023$4,016+2.9%
2022$3,902+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 4180, Page 417Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$48,500
DeedBook 1360, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1979