Skip to content

1398 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2011

Property Information

Block1602
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,100
23%
Improvement Value:$102,700
77%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,228+0.7%
2024$4,200+12.0%
2023$3,751+3.1%
2022$3,637+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980