Skip to content

618 Wayne AveVineland, NJ 08360

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block1602
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
21%
Improvement Value:$109,700
79%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,439+0.7%
2024$4,409+5.0%
2023$4,200+2.9%
2022$4,080+8.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 1246, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1976