Skip to content

1284 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block1603
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,263
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
30%
Improvement Value:$81,400
70%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,713+0.7%
2024$3,688+5.0%
2023$3,513+2.9%
2022$3,413+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2299, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1900