Skip to content

523 Westmont LnVineland, NJ 08360

Built 1967

Last Sale Price
$178,580
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block1603
Lot12
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
26%
Improvement Value:$98,800
74%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,251+0.7%
2024$4,223-2.7%
2023$4,339+2.9%
2022$4,215+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,580
Sq Ft1,092DeedBook 4222, Page 3895Recorded2/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967