Skip to content

1248 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1953

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block1603
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage600
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
19%
Improvement Value:$168,300
81%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,616+0.7%
2024$6,573+29.8%
2023$5,065+2.9%
2022$4,920+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,900
Sq Ft600DeedBook 4239, Page 5687Recorded3/20/2023

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft600DeedBook 4235, Page 826Recorded11/17/2022

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4019, Page 9178

Property Built

Built

Year Built: 1953