Skip to content

728 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$292,500
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1603
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,242
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,900
18%
Improvement Value:$166,500
82%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,476+0.7%
2024$6,434+33.9%
2023$4,806+2.9%
2022$4,669+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$292,500
Sq Ft1,242DeedBook 4226, Page 1692Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,242DeedBook 4117, Page 4010Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4035, Page 5618

Property Built

Built

Year Built: 2002