Skip to content

496 W Oak RdVineland, NJ 08360

Built 1985

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block1604
Lot27
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class45
Description1S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,310
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
27%
Improvement Value:$94,700
73%
Total Assessment$129,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,120+0.7%
2024$4,093+5.0%
2023$3,899+2.9%
2022$3,788+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 4141, Page 4449Recorded5/19/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4005, Page 2146

Property Built

Built

Year Built: 1985