Skip to content

1241 N West AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Date
Mar 30, 2061

Property Information

Block1604
Lot32
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,813
Acreage1.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,500
26%
Improvement Value:$128,900
74%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,271+0.7%
2024$5,235+5.2%
2023$4,975+3.1%
2022$4,825+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900