Skip to content

425 Edrudo RdVineland, NJ 08360

Built 1980
Industrial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
May 29, 1984

Property Information

Block2703
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-B- -,2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,400
46%
Improvement Value:$195,600
54%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+0.7%
2024$11,387+5.0%
2023$10,847+2.9%
2022$10,537+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 1512, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1980