Skip to content

1559 N East AveVineland, NJ 08360

Built 1918

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 5, 2022

Property Information

Block1702
Lot129
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,456
Acreage2.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
17%
Improvement Value:$240,200
92%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,285-8.2%
2024$9,021+99.3%
2023$4,526+2.9%
2022$4,396+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2849, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1918