Skip to content

1621 Briar TrVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 8, 2013

Property Information

Block1702
Lot44
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,992
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
20%
Improvement Value:$145,600
80%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+0.7%
2024$5,757+5.0%
2023$5,484+2.9%
2022$5,327+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,755

From:

To:

DeedBook 2633, Page 247NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/16/2002

Property Sale

Sale
$1,077,529
DeedBook 2575, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2002