Skip to content

776 Fox LnVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$190,425
Last Sale Date
Apr 2, 2002

Property Information

Block1702
Lot48
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,344
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,600
19%
Improvement Value:$165,700
81%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,505+0.7%
2024$6,462+5.0%
2023$6,156+2.9%
2022$5,980+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,425

From:

To:

DeedBook 2582, Page 109NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/23/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002