Skip to content

786 Amber LnVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$175,020
Last Sale Date
May 28, 2002

Property Information

Block1709
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,428
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
18%
Improvement Value:$166,400
82%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,460+0.7%
2024$6,418+5.0%
2023$6,113+2.9%
2022$5,939+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,020

From:

To:

DeedBook 2593, Page 164NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002