Skip to content

755 Fox LnVineland, NJ 08360

Built 2002

Last Sale Price
$77,500
Last Sale Date
May 29, 2009

Property Information

Block1709
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,272
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
19%
Improvement Value:$153,300
81%
Total Assessment$189,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+0.7%
2024$6,003+5.0%
2023$5,719+2.9%
2022$5,555+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 4058, Page 3944

Property Sale

Sale
$169,510

From:

To:

DeedBook 2638, Page 229NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/3/2003

Property Sale

Sale
$1,077,529
DeedBook 2575, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 2002