Skip to content

1535 Dorothy StVineland, NJ 08360

Built 1973

Last Sale Price
$4,800
Last Sale Date
Nov 9, 1972

Property Information

Block1801
Lot42
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,554
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
20%
Improvement Value:$130,000
80%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,908+0.7%
2024$4,874+5.2%
2023$4,631+3.1%
2022$4,492+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 1201, Page 429