Skip to content

1214 Livia LnVineland, NJ 08360

Built 2008

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block1806
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1AG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
26%
Improvement Value:$117,800
74%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+0.7%
2024$5,032+5.0%
2023$4,794+2.9%
2022$4,657+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,056DeedBook 4186, Page 8168Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$180,900

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 4131, Page 9169Recorded8/20/2015

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4099, Page 1325

Property Sale

Sale
$186,850
DeedBook 4057, Page 7354

Property Built

Built

Year Built: 2008