Skip to content

1785 David StVineland, NJ 08360

Built 1968

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 17, 2011

Property Information

Block1903
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,008
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
24%
Improvement Value:$91,200
76%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,837+0.7%
2024$3,811+5.0%
2023$3,631+2.9%
2022$3,527+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4083, Page 5350

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 2907, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1968