Skip to content

1812 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1968
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 1, 2019

Property Information

Block1903
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,092
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
21%
Improvement Value:$106,600
79%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,318+0.7%
2024$4,289+5.0%
2023$4,086+2.9%
2022$3,969+10.9%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-002500-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,092DeedBook 4183, Page 8558Recorded8/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968