Skip to content

1943 Joel StVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block1904
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,004
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
23%
Improvement Value:$88,000
77%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,662+0.7%
2024$3,637+7.6%
2023$3,381+2.9%
2022$3,284+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 4060, Page 1299

Property Sale

Sale
$94,900
DeedBook 2618, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1967