Skip to content

2829 Alberic StVineland, NJ 08360

Built 1960

Last Sale Date
Mar 3, 1994

Property Information

Block905
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,056
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
22%
Improvement Value:$100,900
78%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,861+0.7%
2024$3,833+5.3%
2023$3,640+3.1%
2022$3,529+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2043, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1960