Skip to content

2137 E Wheat RdVineland, NJ 08361

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2007

Property Information

Block1905
Lot6
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage8.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
58%
Improvement Value:$46,200
42%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,502+0.7%
2024$3,479+5.0%
2023$3,314+2.9%
2022$3,220+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910