Skip to content

2440 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2024

Property Information

Block1909
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,458
Acreage0.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
27%
Improvement Value:$94,400
73%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,133+0.7%
2024$4,106+5.0%
2023$3,911+2.9%
2022$3,799+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$139,900

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 4171, Page 4918Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$135,900

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 4142, Page 5733Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2136, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1900