Skip to content

1620 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1960

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jul 30, 2001

Property Information

Block1906
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000
26%
Improvement Value:$93,900
74%
Total Assessment$126,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,041+0.7%
2024$4,014+5.0%
2023$3,824+2.9%
2022$3,714+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 2528, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960