Skip to content

3090 E Oak RdVineland, NJ 08361

Built 1930

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block1908
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,039
Acreage10.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,900
38%
Improvement Value:$120,600
62%
Total Assessment$194,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+0.7%
2024$6,152+5.0%
2023$5,860+2.9%
2022$5,693+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft2,039DeedBook 4240, Page 3451Recorded4/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1930