Skip to content

1964 E Oak Rd(Unit CE4)Vineland, NJ 08361

Built 1973

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block1909
Lot4993
QualifierCE4
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class37
DescriptionC0ND0
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage9.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,000
9%
Improvement Value:$106,300
91%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,703+0.7%
2024$3,679+5.0%
2023$3,504+2.9%
2022$3,404+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4128, Page 1106Recorded5/1/2015

Property Sale

Sale
$147,252

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4122, Page 3127Recorded10/23/2014

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 4053, Page 9975

Property Sale

Sale
$78,900
DeedBook 2629, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1973