Skip to content

773 Maurice River PkyVineland, NJ 08360

Built 2006

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Dec 4, 2020

Property Information

Block2008
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,892
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
19%
Improvement Value:$150,400
81%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,910+0.7%
2024$5,871+5.0%
2023$5,592+2.9%
2022$5,433+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$242,000
Sq Ft1,892DeedBook 4202, Page 6042Recorded12/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006