Skip to content

540 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1999

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block2009
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,717
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,200
22%
Improvement Value:$129,000
96%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,282+0.7%
2024$4,254+5.0%
2023$4,052+2.9%
2022$3,937+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2397, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1999