Skip to content

1002 W Wheat RdVineland, NJ 08360

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block1101
Lot66
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,680
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
16%
Improvement Value:$158,500
84%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,008+0.7%
2024$5,969+5.0%
2023$5,686+2.9%
2022$5,523+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005